Zakład Usług Projektowo-Architektonicznych

ZUP-A
Zespół zabudowy jednorodzinnej w Trójmieście

Opis projektu

Projekt zespołu zabudowy jednorodzinnej obejmuje budynki mieszkalne jednorodzinne w zwartej zabudowie szeregowej, w pobliżu podmiejskich terenów zielonych, w dobrze skomunikowanej części Trójmiasta.

Specyfikacja projektu

Wizualizacje: Monsumm

Zespół projektowy: Anna Adamowicz, Damian Machnik, Filip Gołasz

Powierchnia terenu: 6867 m²

Powierzchnia użytkowa jednego budynku: 155 m2

Kubatura: 696 m³

Projekt: 2020

 

Zagospodarowanie terenu

Podstawowym założeniem było stworzenie przestrzeni dającej komfort i intymność mieszkańcom w połączeniu z zamiarem efektywnego wykorzystania powierzchni gruntów. Wyzwaniem w projektowaniu zagospodarowania tego terenu było zmierzenie się z niewielkimi powierzchniami działek przeznaczonych dla każdego z segmentów zabudowy. Efektem jest zespół dwunastu domów o powierzchni użytkowej 155 m² każdy, których charakter i klimat nawiązuje do modernistycznych wzorców architektury mieszkaniowej. Poza budynkami w ramach zespołu zabudowy zaprojektowano również przestrzenie półpubliczne w formie terenów rekracyjnych i placu zabaw.

Ażurowa fasada

Od strony wewnętrznej drogi dojazdowej głównym elementem elewacji budynków są ażurowe ściany z białej cegły klinkierowej, które stwarzają wrażenie niedostępności budynków, ale w rzeczywistości są jedynie lekką przesłoną frontowych przeszkleń. 

Pozostałe części budynku wykończone są białym tynkiem oraz kontrastującą z nim okładziną elewacyjną o strukturze gontu. Ta kolorystka skomponowana jest z zieloną aranżacją otoczenia, która poza przydomowym ogrodem pojawia się również w formie zieleni na stropie.

Wnętrze

Z uwagi na ograniczenia dotyczące metrażu połączone z rozbudowanym układem funkcjonalnym, motywem wiodącym w projektowaniu wnętrz domu była chęć zapewnienia poczucia przestrzeni pomimo ograniczonej powierzchni pomieszczeń. 

Z uwagi na wertykalny charakter bryły budynku układ funkcjonalny składa się z trzech kondygnacji, na których istnieje możliwość swobodnej aranżacji. Parter w całości jest przeznaczony na strefę dzienną zintegrowaną poprzez duże przeszklenia z otoczeniem. W strefie tej zaprojektowano jednoprzestrzenny salon z kuchnią i jadalnią, spiżarnią, garderobą oraz niewielką łazienką. Z poziomu parteru dostępny jest częsciowo zadaszony taras. Przestrzeń wnętrza jest strefowana nie tylko ścianami, ale również powtórzeniem z elewacji - ażurową przesłoną z cegły, która przewija się również w aranżacji ogródka. Na pierwszym piętrze zlokalizowano dwie sypialnie oraz łazienkę. Jedna z sypialni ma dostęp do balkonu ukrytego za frontowowym ażurem. Na drugim piętrze zaprojektowano dodatkową sypialnię, przestronną garderobę, bibliotekę oraz niewielką łazienkę. Poza charakterystycznym układem pasmowych okien wnętrze doświetlane jest też od góry. Z uwagi na zastosowanie studni doświetlających pomieszczenia poprzez świetliki dachowe,a przestrzenie komunikacyjne na pietrach mimo niewielkiego metrażu nie są ciasnymi korytarzami, ale dobrze doświetlonymi antresolami, gdyż wyżej wspominane studnie biegną przez całą wysokość budynku.

Na stronie przedstawiamy jedynie część naszej pracy. Jeśli chcesz poznać więcej naszych projektów i realizacji - zapraszamy do kontaktu